0
Димохід для котлів. Корисна інформація

Димохід для котлів. Корисна інформація

Опубликовано: 06.08.2018

Хтось для опалення приватного будинку або виробничої будівлі купує дров’яні твердопаливні котли, хтось віддає свою перевагу вугільним або пелетним опалювальним приладам, а хтось купує універсальні агрегати. Але всупереч виду твердопаливних котлів всі вони, так або інакше, потребують димоходу (димовідводу).

Димохід являє собою сукупність елементів, за допомогою яких відбувається процес виведення в атмосферу газу, диму та інших залишкових летючих продуктів після згоряння палива.

Димохід – це складна інженерна споруда у вигляді труби, через яку виводиться дим. Від нього залежить коефіцієнт корисної дії, економне згоряння палива і загальна безпека системи опалення.

Димохід твердопаливного котла, як важлива складова системи опалення, повинен забезпечити природню тягу, відведення димового газу за межі будівлі й необхідні умови для повного згоряння завантаженого твердого палива. Завдяки димохідній трубі видаляється сажа, дим і кіптява. Більшість людей, що вирішили обігріти приміщення за допомогою твердопаливного котла, зустрычаєтсья з проблемами правильного вибору димоходу, особливостями його монтажу та експлуатації.

До всіх твердопаливних котлів додається інструкція (технічний паспорт), в якій виробник вказує параметри необхідного для них димоходу. Неправильно підібрана димовідвідна конструкція і неграмотне її встановлення може стати причиною задування димоходу, потрапляння диму (газу) всередину будинку або іншої будівлі, виникнення пожежі або поломки котла.

Зараз в будівлях, в яких є твердопаливні котли, найчастіше для відводу димових газів встановлюють цегляні, металеві (сталеві), скляні або керамічні димохідні системи.

Хороша тяга є стрижневим критерієм повноцінної роботи димоходу. Прийнято вважати, що чим довший димохід і чим менше в ньому переходів (поворотів, ухилів, вигинів), тим більше тяга. При монтажі димоходу важливо враховувати той факт, що його оголовок повинен розташовуватися вище зони вітрового підпору. На якість роботи димовідведення впливає форма перетину труби. Оптимальним варіантом вважається овальний, круглий або циліндричний димохід. Труба прямокутної або квадратної форми перетину уповільнює процес руху димових газів (тобто погіршує силу тяги) і з часом призводить до появи нагару і сажі в димовідводі. На якість роботи димоходу впливає матеріал, з якого він зроблений. Оскільки температура топкових газів коливається від 110 до 400 градусів, то дуже важливо, щоб димова труба була зроблена із термостійкого (вогнетривкого) матеріалу.

Димоходу із кераміки притаманні такі характеристики, як висока термостійкість, стійкість до горіння сажі в трубі, підвішений рівень пожежної безпеки, стійкість до конденсату і вологості. Цей димохід не боїться впливу погодних явищ, механічних навантажень і агресивних речовин, які утворюються в трубі при згорянні палива. Труби із кераміки здатні витримати температуру до 1200 градусів.

Скляний димохід в силу своєї високої вартості зустрічається досить рідко. Труби зі скла мають низьку теплову інертність, не піддаються корозії та не бояться високих температур. Димоходи зі скла крім гарних експлуатаційних характеристик мають екстравагантний зовнішній вигляд, що дозволяє надати будинку вишуканості.

Цегляні димоходи останнім часом не дуже популярні, тому що цегла за своїми характеристиками багатому в чому програє іншим матеріалам. Труби із вогнетривкої цегли здатні витримати «випробування» температурою до 900 градусів. Оскільки цегла довго нагрівається, то цегляні димоходи не радять встановлювати для опалювальних котлів з низьким рівнем ККД. В ході горіння на стінках цегляного димоходу часто утворюється конденсат, тому їх не варто встановлювати для котлів, що працюють на твердому паливі. Поява конденсату з часом може стати причиною погіршення тяги, утворення тріщин і руйнування димохідних труб.

Труби із нержавіючої сталі легко витримують температуру до 800 градусів. Вони не бояться різких перепадів температури, високого рівня вологості й негативних атмосферних явищ. Газоходи із нержавійки – це недорогий і якісний варіант. Щоб виключити різні неприємності та забезпечити максимально ефективний обігрів будинку до вибору системи димовидалення необхідно підходити з усією серйозністю і відповідальністю.

Пам’ятайте, якщо димова труба забезпечує необхідну тягу, володіє гарними теплоізоляційними характеристиками та зручна в установці й експлуатації, значить, твердопаливний котел протягом довгого часу може працювати на належному рівні.